Növényi étrendet követve alaposan szembemegyünk az általános trendekkel főleg, ami a hazánkban népszerű, szénhidrátcsökkentett és ketogén ajánlásokat illeti. A jó hír az, hogy ezek az irányzatok az egészségügyi szervezetek javaslataival sem egyeznek, szóval nem sok vesztenivalód van, ha mellőzöd őket.
Étrendtől függetlenül nem kedvelem, mikor számszerűsítjük az ételeket. Ennek több oka is van:
- „Átlagos”, súlytartó étrend mellett időpazarlás
- Felesleges stresszt okoz, rossz kapcsolatot alakít ki az étkezéssel
- Az ételek nem csak kalóriából, makrókból állnak
- A napjaink nem egyformák
- És mi sem vagyunk egyformák
Növényi étrendre szakosodott tanácsadóként csak olyan tippeket adok, amiket magam is be tudok tartani, illetve alkalmazok és működőképesnek tapasztalok. Azt már olvashattátok tőlem, mi a véleményem az aktuális, magyar egészségtányérról – erről egyébként a könyvemben is írtam részletesebben.
- Az én meglátásomban, tapasztalásomban a vegán egészség-tányér ajánlás fényévekkel jobb, még akkor is, ha valaki alkalmanként fogyaszt állati eredetűt.
Tudni kell, hogy növényi étrendet tekintve is több altípus létezik. Ott van pl. a nyersvegán, a 80/10/10, vagy éppen az etikai vegán. Ez az ajánlás leginkább az „általános” és teljes értékű növényi étrendnek felel meg. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy csupán ajánlás, semmiképpen sem kell görcsösen ragaszkodni hozzá. Egyébként nem is lehet: számos átfedés van a kategóriák között (pl. növényi protein távolról sem csak a hüvelyes zöldségekben található).
Azonban jó, ha megcélzod ezt az irányt, főleg addig, amíg tanácstalan vagy, milyen arányokat kellene követned.
Hogyan oszlanak meg az arányok növényi étrenden?
A vegán egészség-tányéron az étkezéseink:
- 40%-a zöldség és gyümölcs
- 25%-a teljes kiőrlésű gabona
- 25%-a növényi protein
- 10%-a zsiradék
Bár az ajánlás egy nap elosztását takarja, az arányokat kipróbálhatod akár egy-egy Buddha tányér, vagy egy finom saláta segítségével, amit utólag forgatsz csak össze. Az önellenőrzésre pedig semmiképpen se görcsölj rá, senki sem teljesít ugyanúgy minden nap. Ha heti szinten tudod hozni az arányokat, az több is, mint tökéletes!